Przygotowanie do rezonansu magnetycznego głowy

Witam, mam problem z uchem - w prawym uchu słyszę cały czas pisk i szum. Konsultowałam się z laryngologami - na początku podejrzewano zatkanie bębenka, dostawałam antybiotyki, nic nie pomogło. Drugi lekarz powiedział, że mam trwale uszkodzone ucho wewnętrzne, tzn. tam głębiej, nie tu gdzie przeważnie dochodzi do infekcji od strony bębenka, tylko tam głębiej. Usłyszałam, że będę to słyszeć do końca życia, ponieważ są marne szanse na wyleczenie tego - jeśli są w ogóle. Dodam, że mam tak już od 2 miesięcy. Lekarz poinformował mnie, że to mogło się stać od cholesterolu, wysokiego ciśnienia, krzywego kręgosłupa, niskiego ciśnienia lub jeśli robi się jakiś guzek. Pierwsze 3 możliwości w moim przypadku odpadają, ponieważ mam niskie ciśnienie, to może być ta przyczyna bądź ostatnia możliwość. Celem eliminacji tej możliwości jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. Postanowiłam wykonać takie badanie prywatnie i mam w związku z tym pytanie, czy wykonując rezonans z kontrastem prywatnie, potrzebuję wykonać wcześniej jakieś badanie? Jakieś zaświadczenie i skierowanie lekarskie? Czy moja choroba jest faktycznie nieuleczalna? Powiem szczerze, że jest to dość mocno denerwujące i dołuje świadomość, że nieuleczalne, że tak już zawsze? Dostałam jakieś tabletki, które mają mi pomóc, wyciszyć trochę te piski i szumy. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Przed wykonaniem badania warto wykonać oznaczenie poziomu kreatyniny - jest to wskaźnik, który określa jaka jest wydolność nerek - prawdopodobnie podany będzie kontrast, który jeżeli jest choroba nerek powinien być podawany znacznie ostrożniej.
Najlepiej poprosić prowadzącego laryngologa o określenie jaki rodzaj badania i jaka okolica powinna zostać prześwietlona - wówczas uniknie Pani wystąpienie pomyłek.
Natomiast jeżeli chodzi o uleczalność - to spokojnie najpierw należy ustalić co spowodowało dolegliwości, a dopiero potem przesądzać o dalszym rokowaniu.
Zachęcam również do konsultacji neurologicznej- skierowanie do neurologa wystawia lekarz rodzinny.

Pozdrawiam