Przyjmowanie leków uspokajających przed operacją przepukliny

Witam Państwa! Mam 44 lata, wzrost 168 cm. Mam mieć operację przepukliny pępkowej. Problem polega na tym, że jestem znerwicowany i mocno nadwrażliwy i z powodu nerwicy natręctw zażywam Hydroxyzinę: od 1996 roku do 2001 roku w dawce 120 mg na dobę z powodu obsesji natrętnych o treści agresywnej jak również samobójczej, od 2002 do dziś zażywam 40 mg Hydroxyziny na noc – z nerwicowych obsesji wyleczyłem się w 90 % lub też 30 mg Hydroxyziny na noc oraz Clemastine 1 mg (gdy zaostrzenie podrażnienia gardła na tle alergii). Zauważyłem, że Clemastine ma też lekkie działanie uspokajające, więc mój lekarz psychiatra kazał mi zmniejszyć dawkę Hydroxyziny przy równoczesnym zażywaniu Clemastiny).

Problem w tym, że perspektywa operacji zaostrzyła znacznie moje myśli natrętne. Boję się znieczulenia ogólnego, ponieważ: obawiam się że nigdy się nie obudzę - umrę lub wpadnę w śpiączkę pod wpływem narkozy. Obawiam się również, że doświadczę świadomej narkozy, czyli częściowo wróci mi świadomość w trakcie operacji. (Mój znajomy w pewnym mieście w Polsce na stole operacyjnym doświadczył tego stanu w czasie operacji wyrostka - obudził się, poczuł ostry ból i… zasnął. Mówił mi potem, że dostrzyknięto mu narkozy. - Ja nie chciałbym być w jego skórze. Skóra mi cierpnie!)

Faktycznie, pozostaje mi też znieczulenie dordzeniowe, jednak mam stan po chorobie Scheuermanna w kręgosłupie w odcinku piersiowym jednak głównym powodem obawy jest paniczny lęk świadomości przy znieczuleniu dordzeniowym gdy słyszeć będę rozmowy operatorów i odgłosy z sali operacyjnej. Zdaję sobie sprawę, że całkiem realnie mogę dostać ataku serca (!), ponieważ będę mocno podekscytowany, a nawet przerażony całą tą sytuacją (mam zdiagnozowane przez kardiologa po wykluczeniu nadciśnienia i choroby wieńcowej silne skoki ciśnienia na tle emocjonalnym aż do 190 jednostek).

Lekarz psychiatra mówił mi, że nie ma dla mnie leków psychotropowych, ponieważ na wszystkie reagowałem paradoksalnie, więc zostaje mi tylko Hydroxyzina. Jednak mam zapytać się lekarza najlepiej anestezjologa czy w przeddzień operacji wolno mi wziąć 90 mg Hydroxyziny, a na 4 godziny przed operacją czy wolno mi wziąć 30 mg Hydroxyziny. Mój lekarz psychiatra nie chciał się wypowiadać za lekarza anestezjologa. Zatem pytanie, czy wolno mi uspokoić paniczne lęki przed operacją taką dawką Hydroxyziny i wobec tego, że codziennie przed snem z powodu nerwicy przyjmuję 30 do 40 mg Hydroxyziny plus Clemastine przez około 1 miesiąca (gdy taka potrzeba) i już się trochę uzależniłem od Hydroxyziny to czy mogę dzień przed 90 mg zażyć i przed operacją 30 mg zażyć?

Kolejne pytanie: wobec moich powyższych chorób (nie mam nadciśnienia ani choroby wieńcowej-dwóch kardiologów mnie badało) jakie jest u mnie statystyczne prawdopodobieństwo wystąpienia świadomej narkozy której się bardzo boję. Jak też jakie jest u mnie prawdopodobieństwo przedawkowania narkozy że już nigdy się nie obudzę. Przypominam że od 2002 roku zażywam 40 mg Hydroxyziny na noc (gdy Clemastine 1mg to zmniejszam Hydroxyzinę z 40 do 30 mg.)

Taką mam chorobę – nerwica natręctw, która potrafi wyolbrzymić niewielkie obawy do monstrualnych rozmiarów. To nie ja lecz moja choroba wyolbrzymia a ja nie mogę nad tym zapanować. Leki nie pomagają działają paradoksalnie Hydroxyzina działa bardzo skutecznie lecz w dużych dawkach przez dłuższy okres czasu. Rozumiem że nie jest to porada lekarska lecz wskazówka co mam dalej zrobić. Proszę o odpowiedź i przepraszam za mój chaotyczny sposób wypowiedzi - taki po prostu jestem. Z poważaniem - bardzo zmartwiony tym wszystkim

MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu

Czy mogę dzień przed 90 mg zażyć i przed operacją 30 mg zażyć? - Oczywiście w tej sprawie decyzje może podjąć tylko anestezjolog. Z mojego chirurgicznego jednak doświadczenia mogę stwierdzić, że zapewne anestezjolog tak właśnie rozpisze Panu leki przed zabiegiem. Proszę się nie martwić. anestezjolog na pewno tak podda leki, że nie będzie się Pan denerwował.

jakie jest u mnie statystyczne prawdopodobieństwo wystąpienia świadomej narkozy, której się bardzo boję? - Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że na „powrót świadomości” cierpi około 1% pacjentów, poddanych znieczuleniu ogólnemu. Co roku 21 milionów Amerykanów przechodzi zabiegi chirurgiczne, które wymagają zastosowania narkozy, czyli tym samym około 21 tysięcy z nich odzyskuje pełną świadomość na stole operacyjnym. Dane w Polsce są nieznane. Nikt tego w Polsce nie określał. Prawdopodobnie statystyka i w Polsce jest podobna, więc procent znikomy i raczej do tego nie dojdzie.

Jak też jakie jest u mnie prawdopodobieństwo przedawkowania narkozy, że już nigdy się nie obudzę? - Prawie niemożliwe. Takie zdarzenie określa się na około 1 przypadek na kilka milionów znieczuleń. Co mam dalej zrobić? - Oczywiście trzeba poddać się zabiegowi, gdyż ryzyko powikłań przepukliny pępkowej jest wielo-, wielokrotnie większe niż powikłań związanych ze znieczuleniem (znikome). Proszę kierować się według zaleceń anestezjologa i chirurga.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty