Przyrost endometrium

Dzień dobry, dwa miesiące temu miałam abrazję z powodu rozrostu endometrium. Miesiączka utrzymywała się około 10 dni, USG wykazało przerost endometrium (endometrium niejednorodne, grubość 17 mm). Badanie Beta-hCG wykazało, że nie byłam w ciąży. Marker CA-125 jest w normie. Wynik badania histopatologicznego brzmi: endometrium w fazie wzrostu. Chciałabym się dowiedzieć, co to właściwie oznacza (mój lekarz pomimo moich próśb mi tego nie wyjaśnił). Czy cała ta sytuacja może być związana z faktem, że 3 miesiące temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne? Dodam, że mam 24 lata. Chciałabym się również dowiedzieć, czy histopatologia wykazałaby ewentualną endometriozę, którą jakiś czas temu u mnie podejrzewano. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

Wynik histopatologiczny endometrium w fazie wzrostu (czyli łacińskie endometrium in stadio proliferationis) oznacza fizjologiczny wzrost związany z cyklem miesięcznym błony śluzowej macicy, czyli właśnie endometrium.
Jest to wynik prawidłowy, nie budzący obaw onkologicznych.

Nie można wykluczyć, że odstawienie tabletek antykoncepcyjnych miało wpływ na zaistniałą sytuację, gdyż większość kuracji hormonalnych wpływa na błonę śluzową macicy, a nie jedynie na zahamowanie jajeczkowania.

Endometrioza, czy inaczej gruczolistość, jest stosunkowo częstą chorobą. Opisany wynik histopatologiczny nie wskazuje na endometriozę, jednak proszę pamiętać że wcale nie oznacza to, że choroba u Pani nie występuje, gdyż zwykle jej lokalizacja jest inna.

Pozdrawiam