Przyspieszony puls i miarowo uwypluklony łuk tętnicy płucnej
Witam. Mam 22 lata miałam robione rtg klatki piersiowej z oceną sylwetki serca ponieważ bardzo często mam przyspieszony puls, ok 120. W opisie jest notatka" miarowo uwypuklony łuk tętnicy płucnej" Co to oznacza. Dodam że leczę się na Hashimoto

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie.
Uwypuklenie łuku tętnicy płucnej może wiązać się z nadciśnieniem płucnym, będącym z kolei konsekwencją niektórych wad serca czy chorób układu oddechowego. Jeśli takowe występują mogą wiązać się również z przyspieszonym pulsem. Rtg z całą pewnością nie tłumaczy jednak bezpośredniej przyczyny przyspieszonej częstości pracy serca. Myślę że warto wykonać dodatkowe badania (holter ekg, echo sera, ocena funkcji tarczycy - TSH, fT3, fT4), które w sposób jednoznaczny wyjaśnią przyczynę tachykardii.