Zapytaj lekarza

7 3 2 , 7 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rak prostaty z przerzutami

Witam, mój tata ma raka prostaty z przerzutami do kości, tak wynika ze wszystkich badań robionych ostatnio czyli najpierw biopsja, usg brzucha,rentgen klatki piersiowej, rezonans, scyntygrafia kości. Dostaje flutamid, binabic i zoladex co 12miesięcy ostatnio psa urosło do 1120 czuje się od miesiąca gorzej, ma bóle kości, przepisano mu plastry transtec lecz one do końca mu nie pomagaja,czasem dziwnie mówi..Jjest jeszcze jakas nadzieja, że jeszcze z nami pozostanie, możliwe przerzuty do mózgu ?
MĘŻCZYZNA, 71 LAT ponad rok temu

Przyczyny słabego rokowania w raku żołądka

Należy zrewidować leczenie przeciwbólowe dołączając na bóle przebijające np Paracetamol. Proszę zgłosić ocenę bólu pacjenta w poradni paliatywnej, do której najprawdopodobniej Państwo już należą. Wówczas terapia zostanie dobrana do potrzeb pacjenta. Stan jest zaawansowany, jednak postaramy się, by komfort życia zachować jak najdłużej.

Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, onkologicznej i estetycznej.
0

Witam , niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie!!! z.żurawski

Specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej. Posiada doświadczenie w diagnozowaniu i wycinaniu zmian skórnych oraz leczeniu czerniaka. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry w Centrum Onkologii w Warszawie
0

Ocenia się, że około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego. W grupie chorych z przerzutami nowotworowymi odsetek ten sięga 100 %.

Ból jest wywołany bezpośrednio przez guz nowotworowy oraz w wyniku niszczenia tkanek otaczających; naciekania nerwów, tkanek miękkich, kości i narządów wewnętrznych. Często jest spowodowany zaburzeniami funkcji innych narządów, uszkodzonymi przez rozrastający się nowotwór.

Ból może być też następstwem leczenia samej choroby nowotworowej. Przykładem jest ból tkanek, rozciętych podczas zabiegu operacyjnego, ból generowany przez uszkodzone w wyniku radioterapii nerwy, ból związany z zapaleniem tkanek, spowodowanym przez stosowane do leczenia nowotworów środki chemiczne (np. zapalenie pęcherza moczowego) lub ból wywołany przez zmiany popromienne.

Leczenie bólu, poza podawaniem środków przeciwbólowych powinno opierać się na ocenie jego przyczyny, a następnie wdrożeniu takiego sposobu postępowania, którego celem jest zlikwidowanie lub zmniejszenie tej przyczyny.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano skuteczny schemat postępowania tzw drabina analgetyczna. Schemat wyróżnia trzy stopnie intensywności leczenia - zależnie od poziomu odczuwania bólu. Farmakoterapia wg wskazań drabiny może być skuteczna u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.
W leczeniu bólów nowotworowych powszechnie stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz inne metody:
blokady
neurolizy
leczenie paliatywne.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy