Rezygnacja ze słodyczy przy Metformax 500

Zażywam rano i wieczorem po 1 tabletce Metformax 500. Jestem łasuchem i czasem nie potrafię sobie odmówić batonika, loda albo bananów. Czy grozi mi jakaś choroba, np. cukrzyca? Czy mam całkiem zrezygnować ze słodyczy? Jaka dawka słodyczy mi nie zagrozi? Na początku mnie mdliło jak przyjmowałam lek, ale po tyg jest już dobrze. Nie mam cukrzycy, endokrynolog zapisał mi lek, żeby ograniczyć wchłanianie cukru - tyje w brzuchu, mam zaleczoną niedoczynność.Dziękuję za odpowiedź.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

proszę kontrolować masę ciała i obwód pasa - nie powinien przekraczać 80 cm. Otyłość a zwłaszcza brzuszna jest częstem powodem wystapienia cukrzycy typ 2.

Pozdrawiam serdecznie

Spożywanie słodyczy już przy zaburzeniach z glukozą w konsekwencji może doprowadzić do cukrzycy. Nie ma bezpiecznej ilości, warto pracować nad tym by ich nie jeść lub jeść bardzo mało, np. pozwolić sobie raz w tygodniu. Warto do tego zacząć ćwiczyć, żeby redukować tkankę tłuszczową z okolicy brzucha i poprawić wrażliwość komórek na insulinę.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli