Rozchwianie zębów w 8. miesiącu ciąży

Witam.
Aktualnie jestem w 8 miesiącu ciąży. 2 tygodnie temu zaczęło mi się zapalenie dziąseł i w związku z tym lekkie rozchwianie wszystkich zębów. Dentysta zalecił mi żel Baikadent i pastę Ajona, ale nie zauważyłam żadnej poprawy po tych prepatarach. Co powinnam teraz zrobić? Czy po porodzie zęby same się ustabilizują? Czy powinnam już teraz rozpocząć jakąs inną terapię, czy dopiero po urodzeniu dziecka jak najszybciej zgłosić się do dentysty? Czy leczenie po urodzeniu dziecka będzie przeciwwskazaniem do karmienia piersią?
Nie mam żadnych innych dolegliwości na tym etapie - 8 miesiąc ciąży. Do tej pory czułam się bardzo dobrze, ominęły mnie nawet mdlości w pierwszym trymestrze, a teraz 8 miesiąc i te rozchwiane zęby - boję się, że mi wszystkie wypadną, a mam tylko 21 lat!!!
Błagam o pomoc

Witam serdecznie,
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej dopytać się swojego lekarza. Ciężko stwierdzić jaka jest przyczyna rozchwiania zębów, w ciąży często pojawiają się problemy z przyzębiem, które zanikają po rozwiązaniu. Wynika to z burzy hormonalnej z jaką mamy do czynienia w czasie ciąży.
Ważne, aby podczas ciąży szczególnie dbać o odpowiednią higienę i nitkowanie, a jeśli stomatolog zalecił pani konkretne preparaty - warto je stosować zgodnie z zaleceniami.
Jeśli mamy jakieś obawy - warto dzielić się nimi ze swoim stomatologiem, który chętnie powinien wszystko wyjaśnić.

Kobiety będące w ciąży niejednokrotnie doświadczają porannego zaczerwienia, opuchnięcia i bolesności dziąseł Są to objawy ciążowego zapalenia dziąseł, które jest wywołane zwiększającym się poziomem hormonów, które doprowadzają właśnie do zaczerwienienia, obrzęknięcia i bolesności dziąseł, któremu często towarzyszy krwawienie podczas szczotkowania. Według najnowszych doniesień objawy ciążowego zapalenia dziąseł ma około 50% kobiet ciężarnych. Do zaostrzenia zapalenia dziąseł dochodzi najczęściej pomiędzy 2 a 8 miesiącem ciąży. Jeżeli u kobiety ciężarnej występują objawy zapalenia dziąseł bezwzględnie powinna udać się do stomatologa, żeby ustalić przebieg leczenia. Nie należy obawiać się leczenia periodontologicznego w czasie ciąży, które jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu i nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Najlepszą metodą, która pozwala uniknąć zapalenia dziąseł w trakcie ciąży jest bardzo dokładna higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie minimum dwa razy dziennie przez 2-3 minuty, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa, (co 3 miesiące). v Podczas gdy prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla każdego, jeszcze ważniejsza jest dla kobiety będącej w ciąży.