Różne wyniki w różnych laboratoriach - jak to rozumieć?

Dzień dobry, 7 miesięcy temu zrobiłam badania na toksoplazmozę. IgM był dodatni (1,320 index), IgG 68 IU/ml. Badania powtarzałam w tym samym laboratorium przez 5 kolejnych miesięcy i wyniki IgM były podobne, ciągle dodatnie, tylko IgG w pewnym momencie wzrosło z 60-70 do 250 IU/ml. Tydzień temu powtórzyłam badania gdzie indziej - w sanepidzie. IgM wyszło ujemne (bez podanych wartości), IgG spadło do 20 IU/ml. Ucieszyłam się, ale za kilka dni powtórzyłam IgM w 'dawnym' laboratorium w skali index i tam nadal jest dodatnie ponad 1 index. Jak to rozumieć, komu wierzyć? Dodam, że mam wysoką awidność (80%). Planuję ciążę i nie wiem czy jestem chora, czy nie. Które wyniki są dokładniejsze? Bardzo proszę o poradę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W tej sytuacji należałoby zaufać laboratorium stacji sanitarno-epidemiologicznej. Półroczne utrzymywanie się przeciwciał w klasie IgM na podobnym poziomie, zapewne przy leczeniu, jest mało prawdopodobne, a wręcz niemożliwe. Obserwowany wzrost IgG świadczyłby rzeczywiście o niedawno przebytym zakażeniu - zapewne nastąpiło ok. 6 miesięcy temu. Awidność 80%, wynik ujemny IgM i dodatni IgG świadczą, że do zakażenia doszło więcej niż 5-6 miesięcy temu. W związku z tym może Pani spokojnie planować zajście w ciążę.

Warto tę decyzję przedyskutować jednak z lekarzem ginekologiem lub z lekarzem chorób zakaźnych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.