Różnice pomiędzy zabiegami z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Witam, jestem zainteresowana wykonaniem zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatoplytkowego. Podczas poszukiwania lekarza i kliniki zauwazylam duza rozbieznosc cenowa (pomiedzy 600 do OK 3000 zl) Chcialam zapytac z czego wynika taka roznica? Czy jest to tylko marza narzucana przez kliniki czy moze zalezy to of rodzaju zabiegu o ile takie istnieja?

Dzień dobry .
Różne zestawy różnych producentów pozwalają na uzyskanie różnych objętości osocza te tańsze pozwalają ostrzyknąć jedną okolicę np tylko twarz lub tylko szyję.Droższe zestawy pozwalają właczyćw zabieg PRP o dużej objętości i zaktywowaną trąbinę co za tym idzie na korektę dużych ubytków w skórze tak na głębokość jak i na obszar.

Koszt zabiegu z osoczem bogatopłytkowym zależy miedzy innymi od rodzaju zestawu wykorzystywanego do przygotowania osocza. Rózni producenci zestawów mają rózne ceny i to bezpośrednio rzutuje na koszt zabiegu. Brak jest jednak badań porównawczych oceniajacych skuteczność terapii przy pomocy drogich i tańszych zestawów. W tym zabiegu najważniejsza jest krew pacjenta. Jeżeli pacjent ma malą ilość płytek to i tak nie uzyskamy bogatopłytkowego osacza o takiej samej jakości jak u pacjenta z dużą ilością płytek. Dlatego bardzo pomocne jest przed zabiegiem wykonanie badania krwi - (morfologia) aby ocenić rzeczywistą ilość płytek.

Wszystko zależy od systemu jaki sie wykorzystuje do pobrania krwi i jej przetworzenia i ilości pobranej krwi. Tak obrazowo to przy systemie probówkowym pobiera się zazwyczaj 9-12 ml krwi. Przy np. systemie Prolo 30 pobiera się 30 ml krwi czyli ma się do dyspozycji 3 x wiecej płytek niż z probówki. W systemie Angel pobiera się często 100 ml krwi, a więc mamy tu 10 krotne zagęszczenie płytek. Do tego ostatniego systemu wykorzystuje się specjalny separator komórek a nie zwykłą wirówkę laboratoryjną.