Różnice wpływu stresu i wysiłku na serce

Czy z "medycznego punktu widzenia" jest różnica między "eksploatowaniem" serca w wyniku WYSIŁKU a STRESU? Jeśli działam w życiu szybko, uprawiam sport itd. to obciążam serce, ale lubię to. Jeśli jednak jestem typem "nerwicowca", nie radzę sobie ze stresem itd. i odczuwam taki sam przyspieszony puls, kołatanie itd. - jest to dyskomfort. Czy serce więc "rozróżnia" te dwa stany psychiczne i inaczej "zużywa się" będąc w innej kondycji związanej np. z ryzykiem wystąpienia niedokrwienia, zawału itd.?
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Jak wygląda zawał serca?

Około 300 Polaków dziennie doświadcza zawału serca. Aby lepiej zrozumieć na czym polega, by móc się przed nim chronić, warto wysłuchać prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga. Wyjaśnia, co może wywołać zawał serca oraz jak wygląda późniejsze leczenie.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Tak. Zużycie organizmu związane ze stresem jest bardziej szkodliwe, ponieważ organizm nie wykorzystuje związanych z reakcją stresową zmian fizjologicznych do działania. Podczas wysiłku i stresu związanego z pobudzeniem podczas sportu wykorzystujemy pobudzenie i nie odczuwamy pobudzenia i stresu jako stresora, a jako pozytywne zjawisko fizjologiczne. Chodzi o zmiany hormonalne, naczyniowe i metaboliczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty