Ryzyko ciąży a stosowanie prezerwatywy i stosunku przerywanego

Używają prezerwatywy i stosując stosunek przerwany można zajść w ciążę? Jakie ma to znaczenie w czasie dni płodnych, niepłodnych oraz okresu?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, stosunek przerywany jest jedną z mniej pewnych metod antykoncepcji (ok. 78% skuteczności), stosowanie prezerwatywy jest dużo bardziej skuteczne (ok. 98% skuteczności). Największa szansa zajścia w ciążę jest czasie dni płodnych. W czasie dni niepłodnych (do których zalicza się też miesiączkę) szansa na zajście w ciążę bez stosowania innej metody antykoncepcji jest niska (poniżej 5%).

Prawidłowo założona prezerwatywa, nie pęknięta podczas stosunku, stosunek przerywany-brak możliwości zajścia w ciążę.
Brak związku z dniami płodnymi.