Ryzyko ciąży po odstawieniu plastrów antykoncepcyjnych

W styczniu odstawiłam plastry evra, teraz mam 28-dniowe cykle, 23.05 miałam ostatnią miesiączkę. 27.05 kochałam się z mężem, 6.06 pojawiło się brązowe bardzo skąpe plamienie trwające do teraz nadal z przerwami. Zrobiłam paskowy test ciążowy 9.06 - wyszedł negatywny, następnie po ok. 20 min. pojawiła się druga bladziutka kreseczka, kolejny test płytkowy zrobiłam rano 12 czerwca i znowu to samo przez pierwsze 5 min. nic po upływie ok. 15-20 min. znowu pojawiła się ta druga bladziutka temperatura w pochwie 37. Czytałam w ulotkach, że po upływie czasu test jest niewiarygodny, aczkolwiek nie znalazłam przyczyny. Czy jest jakaś szansa, że jednak jestem w ciąży i ewentualnie, kiedy powinnam wykonać kolejny test bądź zrobić badanie z krwi? Mam dwóch chłopców, bardzo chcemy z mężem mieć córeczkę, stąd tak wczesny stosunek po miesiączce. I jeszcze jedno, czy 10.06 tego cyklu był dniem płodnym? Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Witam! W przypadku regularnych 28-dniowych cykli dni płodne przypadają zazwyczaj od 8. do 21. dnia cyklu. W opisanej sytuacji można powiedzieć, że wskazany dzień współżycia (27.05) był dniem niepłodnym, gdyż był 5. dniem cyklu, 10.06 jako 22. dzień cyklu był również dniem niepłodnym. Warto jednak wiedzieć, że aby pewnie ustalić dni płodne wskazana jest dłuższa (6-miesięczna) obserwacja cyklu. Wynik testu ciążowego z moczu daje wiarygodny wynik już po 14 dniach od stosunku. W opisanej sytuacji wynik odczytany po 5 minutach należy uznać za prawdziwy, późniejszy odczyt nie jest uznawany za miarodajny. Aby uzyskać najwyższą czułość testu (99%) warto wykonać test ciążowy tuż przed terminem spodziewanej miesiączki czyli za ok. tydzień. Dodatni lub wątpliwy wynik należy potwierdzić oznaczeniem beta-HCG z krwi. Aby zoptymalizować starania o dziecko warto oprzeć się na znajomości dni płodnych. Pozdrawiam serdecznie!