Schemat szczepień niemowlęcia

Mam pytanie odnośnie schematu szczepienia niemowlęcia. Czy dziecko, które zostało zaszczepione jedną dawką szczepionki Infanrix DTPa, może kontynuować szczepienia przy pomocy preparatu skojarzonego 5w1 np. Infanrix-IPV+Hib? Czyli pozostałe dwie dawki w pierwszym roku i dawkę uzupełniającą w drugim roku życia otrzymać właśnie szczepionki 5w1? A jak wyglądałaby sytuacja odwrotna - czy po rozpoczęciu szczepień preparatem skojarzonym można w dowolnym momencie przejść na szczepionki pojedyncze?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie należy, a wręcz nie wolno zmieniać schematów szczepień. Jeśli rozpocznie Pani szczepienie dziecka szczepionką skojarzoną, to należy ją kontynuować,to samo tyczy się szczepionek pojedynczych, w tym przypadku DTPa.