Seks bez zabezpieczenia: przeniesienie spermy na placach do pochwy

Chciałam zapytać czy przeniesienie spermy na palcach do pochwy w dniach płodnych kobiety może wiązać się z ciążą ? Czy jeśli partner nie skończy we mnie, a się nie zabezpieczamy w ogóle mogę zajść w ciążę?

Witam serdecznie!

Każdy kontakt spermy z drogami rodnymi wiąże się z potencjalnym ryzykiem ciąży. Przeniesienie spermy na palcach i wprowadzenie go w okolicę szyjki macicy na pewno wiąże się z większym ryzykiem niż nałożeniem nasienia na wargi sromowe partnerki. Trudno jednak jednoznacznie określić, jakie ryzyko ciąży wiąże się z takim postępowaniem.

Więcej można powiedzieć na temat stosunku przerywanego, który był przedmiotem wielu badań. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi około 23%. Oznacza to, że 23 kobiety ze stu, stosujących tę metodę zajdzie w ciążę w przeciągu roku. Ryzyko zatem wydaje się być dość znaczące.

Na koniec należy jednak podkreślić, iż trudno jest wyliczyć jednorazowe ryzyko niezabezpieczonego stosunku. Zapłodnienie jest skomplikowanym procesem, który wymaga wystąpienia wielu sprzyjających czynników, by mogło do niego w ogóle dojść. Stosunek w czasie dni płodnych wcale nie musi zatem zakończyć się ciążą.

W przyszłości radziłabym jednak zdecydować się na jakąkolwiek metodę antykoncepcji.

Pozdrawiam.