Senność, zmęczenie a badania hormonalne

W ciąży , na podstawie TSH (w okolicach 4-5) i FT4-0,96, oraz objawów (senność, zmęczenie, suchość dłoni, skrajnie niskie ciśnienie) zdiagnonowano u mnie niedoczynność, zapisując Euthyrox 88. Obecnie jestem 3m po porodzie, wizytę u endokrynologa mam za miesiąc. Kontrolnie byłam u l.rodzinnego, zlecił TSH,wyszło - 0,0222. Oprócz tego, z morfologii - podwyższone limfocyty i obniżone neutrofile. Objawy niestety po poprawie samopoczucia wróciły, czuje się tragicznie, nie mogę czasem wstać z łóżka

Witam,

Zahamowane TSH z dużym prawdopodobieństwem świadczy o konieczności redukcji dawki Euthyroxu (po porodzie zapotrzebowanie na lek spada). Proszę wybrać się do lekarza, który po zbadaniu Pani zaleci odpowiednią redukcję dawki leku. Jeśli uważa Pani, że ma Pani objawy sugerujące niedoczynność tarczycy, proszę również oznaczyć rano na czczo stęzenie fT3 i fT4 (bez Euthyroxu, który należy przyjąć dopiero po pobraniu krwi). Ryzyko poporodowego rozwoju zespołu Sheehana (będącego również przyczyną wtónej niedoczynności tarczycy) jest nie duże, ale jeśli zatrzymała się Pani laktacja, to koniecznie w trybie przyspieszonym powinna udać się Pani do endokrynologa celem dokładnego zbadania i ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz