Najczęstszą przyczyną rwy jest dyskopatia kręgosłupa. W wyniku zmian krążka międzykręgowego czyli dyskopatii pomiędzy kręgami wybrzusza się włóknisty pierścień lub wypada galaretowate jądro. tzw „dysk”. Dysk zaczyna uciskać na korzenie nerwowe, co powoduje ból, który promieniuje do kończyny.
W obrębie kręgosłupa znajduje się jednak wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego. Kanał kręgowy to przestrzeń dookoła rdzenia kręgowego, w której znajdują się nerwy biegnące do kończyn. Kiedy z wiekiem kanał zwęża się, staje się za ciasny dla nerwów. Pojawia się ból i osłabienie w kończynach. Pacjenci skarzą się, że kończyny drętwieją, mają trudności w chodzeniu.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.
Pierwszym krokiem jest ustalenie, jeśli to możliwe, co jest źródłem bólu kręgosłupa. Prawidłowo postawione rozpoznanie ułatwia planowanie właściwego i skutecznego leczenia.
Mając ustaloną diagnozę, planujemy leczenie.
W około 80% przypadków można dokładnie zdiagnozować źródło bólu kręgosłupa. Bardzo często potrzebne jest badanie rezonansem magnetycznym (MRI). Przy pomocy tego badania można wykryć zmiany w dyskach, stawach kręgosłupa oraz w otaczających kręgosłup tkankach.
W przypadku bólu pochodzącego ze stawów okołokręgowych, stawu biodrowo-krzyżowego oraz korzenia nerwowego ostateczne ustalenie źródła bólu odbywa sie najczęściej przy pomocy blokady diagnostycznej.
Leczenie:
Na początku trzeba powiedzieć, że bólu kręgosłupa nie da się wyłączyć tak jak się wyłącza światło. Leczenie bólu kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS . W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ból kręgosłupa w części szyjnej – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Silny ból kręgosłupa lędźwiowego i zmiany zwyrodnieniowe – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Co powoduje bóle karku i kręgosłupa? – odpowiada Lek. Tomasz Kowalczyk
- Silny ból od pośladka do palców u nóg – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Niewielki bulging krążka L3/L4 – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Zdiagnozowana dyskopatia odcinka L4-L5- 9mm – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Nieustający ból od kręgosłupa lędźwiowego do prawej stopy – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Silne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym u 22-latki – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Dyskopatia L5/S1 z blokiem czynnościowym kręgosłupa w postaci zmniejszenia lordozy – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Zniesiona lordoza szyjna, centralne wypuklenie krążków – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
artykuły
Wypuklina kręgosłupa - przyczyny, objawy, leczenie, operacja
Wypuklina kręgosłupa to wysunięcie się części dysk
Radikulopatia- czym jest i jak się objawia, przyczyny, radikulopatia szyjna i lędźwiowa, rozpoznanie, leczenie
Radikulopatia nazywana również korzeniowym zapalen
Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, leczenie
Zwyrodnienie kręgosłupa, a dokładniej zwyrodnienie