Sine palce w przebiegu cukrzycy

Mam problem ze stopami, a dokładniej to z palcami. Są sine, niewszystkie ale te 2 najmniejsze szczególnie. Często mam bardzo zimne stopy, wręcz lodowate. Przy okazji choruję na cukrzyce typu 1 od jakiś 5 lat. Teraz mam akurat 18 lat. Słyszałam że to przez cukrzycę mogą się dziać takie rzeczy, ale wyniki hemoglobiny mam nie najgorsze. Coś około 7. Czy powinnam się poradzić lekarza w tej sprawie ?

Magdalena StusiĹska

Szanowna Pani,
proszę udać się do swojego lekarza POZ, po zbadaniu zleci dalsze postępowanie lub skieruje do specjalisty.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli