Siny paznokieć palucha u nogi

Po powrocie z sanatorium w Kołobrzegu (czerwiec) zauważyłem siny (połowa) paznokcia lewego palucha nogi. Również czwarty palec (chyba wcześniej) jest nienaturalny. Zmieniony paznokieć, słaby, wygięty jakby wrastał (ból). Czubek tego palca zrogowaciały, jakby odcisk, który usunąłem (z krwią). Proszę o radę doraźną, od 1 września muszę wyjechać na 2 tygodnie! Czesław

Witam! Na podstawie opisu można przypuszczać, że zauważone zmiany mogły powstać na skutek urazu. Jednakże wskazana jest bezpośrednia ocena zmian oraz uzupełnienie wywiadu, umożliwi to ustalenie przyczyny i zalecenie ewentualnych leków. Jeśli potwierdzone zostanie wrastanie paznokcia, wówczas można rozważać leczenie objawowe, odkażające i przeciwzapalne. W przypadku zaawansowanego procesu może być wskazana konsultacja chirurgiczna. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu oceny zmian. Niestety krótki opis uniemożliwia udzielenie bardziej szczegółowej odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie!