Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skierowanie na badanie serologiczne

jestem po badaniu rezonansem magnetycznym, lekarz opisujący wynik zaleca dalsze diagnozowanie poprzez badanie serologiczne. Ale chirurg prowadzący odmówił skierowania na w/w badanie a lekarz rodzinny powiedział , że nie może tego zrobić. Moje pytanie: czy chirurg prowadzący jak i lekarz I kontaktu mają prawo odmówić skierowania na w/w badanie serologiczne. Nadmieniam, że owi lekarze mówią że ich rola na tym się kończy. Co ja mam w takiej sytuacji zrobić, Bardzo proszę o pomoc.
ponad rok temu

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce?

Polska transplantologia wciąż się rozwija. Przeszczepy są coraz bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Obejrzyj filmik i dowiedz się więcej o polskiej transplantologii.

Witam serdecznie,
Lekarz ma prawo odmówić skierowania na badania jedynie w przypadku gdy uważa że są one bezzasdne, tj. nie wniosą nic do postępowania terapeutycznego. Rzeczywiście wystawianie skierowań na badania serologiczne jest rolą specjalistów, nie lekarza rodzinnego. Trudno mi doradzać, co powinien Pan/Pani zrobić, ponieważ nie wiem o jaką chorobę chodzi. Być może rozwiązaniem jest zmiana lekarza prowadzącego bądź nawet rodzaju specjalisty zajmującego się daną jednostką.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Jeśli są rzeczywiście wskazania do tego typu badania ani chirurg ani lekarz rodzinny nie mają prawa odmówić tego badania. Trzeba jednak wiedzieć, że jeden lekarz drugiemu lekarzowi nie może narzucać zlecenia jakiegokolwiek badania jedynie może mu to sugerować.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy