Skoki poziomu markera CA125 przy tabletkach antykoncepcyjnych

Witam Mam pytanie odnośnie markera CA125 biorę tabletki antykoncepcyjne od 7 miesięcy w związku z endometrioza torbiele jajników pierwsze badanie CA125 było w sierpniu wynik 57 gdy norma jest do 30 kolejne w listopadzie wynik 35 teraz zrobiłam kolejne i mam 64 trochę mnie to zmartwilo myślałam że skoro cały czas biorę hormony to wynik powinien być coraz bardziej zbliżony do normy lub w normie dlaczego są takie skoki? Czy na wynik ma wpływ dzień cyklu lub inne czynniki?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, marker ten moze byc podwyższony w wielu stanach nienowotworowych, miedzy innymi właśnie w endometriozę. Byc moze choroba podstawowa jest przyczyna wzrostu stężenia wskaźnika. Prosze skonsultować sie z ginekologiem. Pozdrawiam