Co oznacza wynik merkera CA 125?

Witam mam 46 lat robilam marker CA125 wynik 8.3 norma 35, marker HE4 wynik 65.4 norma do 37.5 przed menopauza po menopauzie 66.7. Jestem przed menopauza co oznaczaja te wyniku czy powinnam sie martwic

Dzień dobry,

Oznaczenie markera jakim jest HE4 stanowi istotne badanie w diagnostyce raka jajnika. Uważa się, że połączenie oznaczenia HE4 oraz antygenu Ca125 znacznie zwiększyło czułość diagnostyczną markerów w kierunku raka jajnika. U niektórych pacjentek z rakiem jajnika stężenia Ca125 może pozostawać w normie albo stężenie tego markera może nieznacznie przewyższać normę. Wykonanie dodatkowo oznaczenie antygenu HE4 zwiększa czułość badania. Proszę w miarę możliwości jak najszybciej skontaktować się ze swoim ginekologiem. Niezbędne będzie wykonanie dodatkowych badań obrazowych.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych