Skracanie cyklu miesiączkowego u 44-latki

Witam, mam 44 lata i od wielu lat miałam regularne cykle (28 dni), od ponad roku cykle stały się krótsze (25, 26 dni). Od połowy cyklu bardzo bolą mnie piersi. Od 10 lat choruję na RZS, przyjmuję lek biologiczny RoActemra. Moja mama, ciocia i babcia chorowały na raka piersi (przebadałam BRCA 1 i 2 - nie ma mutacji), guz mojej mamy był hormonozależny. Zastanawiam się, czy zaczyna się u mnie klimakterium i co robić, by nie stosując zastępczej terapii hormonalnej, przedłużyć młodość? EK

Witam !

Jeśli obawia się pani HTZ- czyli terapii zastępczej to proszę porozmawiać ze swoim specjalistą ginekologiem, a przede wszystkim zrobić badania w kierunku menopauzy, czy już się zaczyna. Może to stwierdzić po zobaczeniu badań i wywiadzie z panią - pani ginekolog. Pozdrawiam