Skrobia w kale u dziecka

Co oznacza bardzo liczna skrobia w kale dziecka?

Magdalena Mroczek

Świadczy to o upośledzeniu trawienia i może być przypadkowa i związana z dietą dziecka. Jeśli występują jakieś objawy (np. biegunki) lub inne nieprawidłowości w badaniu kału należy zgłosić się do lekarza.

Lek. Katarzyna Szymczak

Jeśli dziecko nie ma żadnych objawów zepołu upośledzonego trwienia, to obecność skrobi w kale jest raczej przypadkowa i może mieć związek z dietą dziecka. W zespołach złego trawienia w kale oprócz ziaren skrobii pojawiają się w dużej ilości krople tłuszczu czy wieksza ilość białka. Ponadto występują objawy fizykalne takiego zespołu (biegunki, niedobó masy ciała). Rzadko upośledzone jest wydzielanie jednego enzymu.
Pozdrawiam