Słaby wzrok a kierowca zawodowy

Witam, Słabo widzę te cyferki w tej książce- Tablica Ishihary,niektóre cyferki widzę ale wiekszośc nie rozpoznaje.Miałem wykonany test wilczka i wszystko wyszło poprawnie.Dodam że wszystkie kolory rozpoznaje .Czy mogę zostać kierowcą zawodowym?

Witam! To czy może Pan zostać zawodowym kierowcą zależy od wyników pełnego badania okulistycznego. Z Pana opisu wynika jednak, że nie ma co do tego przeciwwskazań.

Lek. MaĹgorzata Horbaczewska

Lekarz uprawniony do badań kierowców opiera się na opinii okulisty. Z tego co Pan pisze wydaje się, że nie może być Pan kierowcą zawodowym

Witam.
W przypadku kierowców tzw. "kategorii niższych" rozpoznawania barw nie jest w ogóle wymagane.
W przypadku kierowców tzw. "kategorii wyższych" np. kierowców zawodowych, wymagane jest prawidłowe rozpoznawanie barw podstawowych.
Przy czym tablice Ishihary pełnią tutaj tylko rolę pomocniczą, badania przesiewowego.
Dla celów orzeczniczych decydujące jest badanie lampą Wilczka. Jeśli to badanie wyszło dobrze, to nie ma znaczenia, że badanie na tablicach Ishihary wyszło gorzej.
Tak więc podsumowując, o ile nie ma innych przeciwwskazań może Pan zostać kierowcą zawodowym.
Opinia okulisty to tylko konsultacja.
Ostateczną decyzję podejmuje lekarz uprawniony do badań i powinien on znać kryteria zdrowotne (m.in. okulistyczne), dopuszczające do prowadzenia pojazdów jak i kryteria dyskwalifikujące.

pozdrawiam
wizytylekarskie.org