Zapytaj lekarza

7 3 3 , 2 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zapach moczu

Witam, mam pytanie dotyczące zapachu moczu; Mój mocz zmienił zapach jest śmierdzący.  Wiem, że zapach moczu zwykle jest bardzo specyficzny, ale tym razem zapach moczu naprawdę jest okropnie śmierdzący. Z czym może być związana zmiana zapachu moczu? Czy wiąże się to z jakąś chorobą? A może ze stanem zapalnym? infekcją? Problemami z nerkami? Sam już nie wiem. Trochę się obawiam, że to może być coś poważnego. Czy powinienem zgłosić się do lekarza i wykonać badania kontrolne? Jakie konkretnie badanie na zapach moczu powinienem wykonać, oczywiście jeżeli takie badanie byłyby zalecane? Do jakiego lekarza się zgłosić? Do lekarza rodzinnego? Nie lubię lekarzy, ale jeżeli będzie trzeba to się zgłoszę. Zapach moczu jest naprawdę okropny, momentami podczas sikania mam wręcz wrażenie że zwymiotuję... Proszę o pomoc. 
MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam!
Zmiana zapachu moczu może mieć wiele przyczyn, w tym może być to wynik infekcji, ketozy i innych zaburzeń metabolicznych. Teoretycznie do zmiany zapachu moczu dochodzi jednak także po spożyciu niektórych pokarmów, tj. na przykład szparagów. Zdecydowanie wskazane jest jednak kontrolnej analizy moczu. Skierowanie może Pani/Pan uzyskać od lekarza POZ.

0

Witam, mocz często zmienia zapach np. po dłuższym staniu w naczyniu. Proponuję, dla rozwiania obaw i wyjaśnienia przyczyny, wykonanie ogólnego badania moczu. W razie dużej (ponad 30) liczby leukocytów w polu widzenia, dodatkowo wykonać badanie mikrobiologiczne próbki moczu, tzw. posiew moczu. Pozdrawiam RH

Specjalista w dziedzinie urologii z trzydziestoletnim doświadczeniem.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy