Spontaniczny przeciek z LA do RA

Proszę o interpretację moich wyników z badania przezprzełykowego: IAS wiotka, tętniakowata, wygięta w stronę RA na 1,5cm. Spontaniczny przeciek z LA do RA. Po podaniu kontrastu NaCl_odwrócenie przcieku. Zastawka mitralna 1 stopień fali zwrotnej. Płatki b/z. Zastawka aortalna 3-płatkowa_płatki wiotkie, fala zwrotna centralna 2 stopnia_szer. fali w LVOT 5mm, szer.LVOT 17mm. Zastawka trójdzielna: płatki b/z, fala zwrotna_2 stopnia. Zastawka pnia płucnego bez fali zwrotnej. Bez krwi w jamach serca.

Witam! Największe nieprawidłowości w opisie badania echokardiograficznego to wiotkość i wygięcie przegrody międzyprzedsionkowej stanowiącej naturalną barierę między prawym a lewym przedsionkiem serca, stąd w sercu pojawia się nieprawidłowy przeciek krwi z lewego do prawego przedsionka. W takich przypadkach (w zależności od prezentowanych objawów klinicznych) należy rozważyć wskazania do operacyjnej rekonstrukcji przegrody międzyprzedsionkowej.