Stan przedcukrzycowy w ciąży

Obecnie mam stan przedcukrzycowy przez ciaza 105 i cukrzyce ciazowa test obciazenia wyszedl 109 po dwoch godzinach w ciazy. Bardzo sie boje ze to przerodzi sie w cukrzyce typu 1, mam nadwage przy wzroscie 173 ważyłam 92 kg. W mojej rodzinie najblizszej nie bylo przypadkow typu 1. Czy grozi mi on po ciazy? Jak zbadac w ciazy czy ma sie ten typ cukrzycy?

Dzień dobry,

Z uwagi na opisywane przez Panią nieprawidłowości w wynikach i biorąc pod uwagę elementy wywiadu , m.in. brak cukrzycy typu 1 w rodzinie, a także Pani masę ciała, ma Pani nieco zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, co nie oznacza, że musi Pani na nią zachorować. Warto spotkać się z diabetologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie celem redukcji ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości. Jeśli boi się Pani cukrzycy typu 1, to proszę oznaczyć sobie na początek przeciciała antyGAD, które są najczęściej podwyższone, w tym typie cukrzycy, ale w mojej opinii, w Pani przypadku może być to zbędne "wyrzucenie pieniędzy w błoto". Warto po ciąży zadbać o właściwą dietę, zredukować wagę oraz być aktywną fizycznie. Może Pani oznaczyć sobie stężenie peptydu C - świadczącego o rezerwach czynnościowych trzustki, jeśli chodzi o wydzielanie insuliny.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz