Starania o dziecko po przeszczepie nerki

jestem po przeszczepie nerki,transplantolog zezwolił na ciąże.staramy sie rok i nic.hormony ok, pecherzyk jest i pęka, sperma ok a ciazy brak.dalsza diagnostyka to droznosc jajowodów przez usg z kontrastem.w tym badaniu nie interesuje mnie sprawdezenie czy sa duze zrosty, gdyz operacja czy laparoskopia odpada.aspekt lecznicza tego zabiegu,czyli ewentualne "przepchanie "małych zrostów. kontrast jest szkodliwy dla nerki,czy sól fizjol.bedzie bezpieczna dla nerki. anna

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Z problemem niepłodności po przeszczepieniu narządu należy się zwrócić do klinicznego ośrodka ginekologicznego. Nie jest rzeczą prostą prowadzenie ciąży po przeszczepie nerki, ponieważ takich pacjentek jest w Polsce bardzo mało. W Pani przypadku bezpieczniejszym od diagnostyki (szkodliwej dla nerki) może się okazać zapłodnienie pozaustrojowe, czyli "in vitro".