Stosowanie antydepresantu przy planowaniu ciąży

Witam 2 miesiace temu miałam odstawiony Efectin, teraz po m-cu wrociłam do niego z powodu lęków, depresji, ponieważ mam bardzo stresującą pracę. Z męzem staramy sie o dziecko, natomiast mam pytanie czy ten antydepresant mozna brac w ciazy, czy nalezy kiedys dowiem sie o ciązy go odstawic? Czy w ogole mozna zajsc w ciaze biorac antydepresant, biore go w najmniejszej dawce 37,5 mg do tego lek nasenny chlorportixen 15 mg.

Witaminy w ciąży

O wiele mniej ryzykowna i na dłuższą metę skuteczniejsza jest psychoterapia, jeżeli tylko ma Pani taką możliwość gorąco zachęcam przynajmniej do podjęcia takiej próby. Lęk i depresja często są ważnymi sygnałami, że coś w naszym życiu jest "nie tak", zamiast uśmierzać te sygnały lekami warto przyjrzeć się temu co je powoduje, szczególnie w tak ważnym momencie życia jakim jest planowanie poczęcia dziecka. Jeśli chodzi o leki przeciwdepresyjne to stosowanie ich podczas ciąży jest generalnie niewskazane chyba że ryzyko nieprzyjmowania ich jest większe niż ryzyko ich brania.