Stosowanie leków przy ostrej polineuropatii mieszanej

WITAM . MĄŻ MA STWIERDZONA OSTRĄ POLINEUROPATIĘ MIESZANA , MIAŁ PO SZPITALU PRZEPISANY LEK NEUROVIT . KTÓRY BIERZE JUŻ 8 M-CY. MOJE PYTANIE , CZY TEN LEK MA BRAĆ JUŻ ZAWSZE ? CZY POWINIEN ZROBIĆ JAKĄŚ PRZERWĘ ,

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam ciepło

Długość kuracji ustala lekarz prowadzący w zależności od stanu pacjenta.
Lek Neurovit można stosować przez długi czas, a nawet są takie zalecenia, by kuracja była długa.
Nie ma konieczności robienia przerwy.
Chyba że z przyczyn wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych lekarz odstawi lek, albo zmieni profil kuracji.
Działania uboczne przy Neurovit są rzadkie

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone i zależy od przyczyny i rodzaju polineuropatii.
W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby, chyba,że można usunąc czynnik wywołujący chorobę.
Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe ( stosowane w odpowiednich dawkach). Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy- ALA ( najskuteczniejszy w formie dożylnej) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to jednak leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.