Stosowanie leku przy dobrych wynikach cholesterolu

Ostatnie badania wykazały: cholesterol całkowity 249, HDL 69, LDL 116, trójglicerydy 119. Zapisano lek na cholesterol Atoris 10 mg.(1 tabl.wieczorem) Dużo czytałam na temat szkodliwości statyn. Czy w przypadku dobrych wyników HDL,LDL i trójglicerydów konieczne jest zażywanie leku? Choruję na cukrzycę t.2. - lek Metformax 500 1 tabl. rano i wieczorem.

Jeśli choruje pani na cukrzycę to standardem jest obniżenie LDL cholesterolu poniżej 70. Przy takim niskim ldl-u ilość powikłań w cukrzycy jest mniejsza niż przy LDL 100 lyb wyższym. Z tego powodu warto brać statynę w takiej dawce żeby obniżyć LDL poniżej 70. Statyny należą do jednych z bezpieczniejszych leków, chociaż rzeczywiście mogą w niektórych przypadkach podwyższać poziom glukozy. Pomimo tego jednak zaleca się je w każdym przypadku cukrzycy.