Stwierdzenie nowotworu złośliwego po kolonoskopii

Witam.Doktorze czy po zabiegu kolonoskopi,lekarz ktory wykonuje badanie -moze stwierdzic ze to NOWOTWÓR ZŁOSLIWY ODBYTNICY C20.Mimo,ze dopiero co pobral wycinki?Podal rowniez inne dolegliwosci tj uchyłki i jakies polipy i wysłał do onkologa.Oraz kazal pilnie zrobic MRI lub TK.Badanie TK odpada,poniewaz Teśc ma zbyt wysoką kreatynine.Błagam o odpowiedz.Dziekuje:)

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Nie może ostatecznie rozpoznać nowotworu złośliwego bez badania histopatologicznego, ale może podejrzewać z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa. Doświadczony lekarz endoskopista widział już zapewne wiele złośliwych guzów jelita grubego i dlatego jego podejrzenia mają bardzo dużą wartość diagnostyczną.

Doświadczony klinicysta może z prawdopodobieństwem sięgającym 90% rozpoznać nowotwór złośliwy. Oczywiście przed podjęciem leczenia potrzebne jest 100%, a te daje wynik badania mikroskopowego. Jeżeli nie mozna zrobic TK, to MRI jest alternatywą .