Suchy kaszel przy astmie

Mam 2 dzieci ze stwierdzoną astmą, córka (9 l.)  i syn (3 l.). Mam jeszcze jednego syna (9 l.) (córka i syn bliźniaki). On jak był mały też często chorował, potem to sie uspokoiło. Teraz zauważyłam, że często chrząka, po podaniu claritiny mu przechodzi. Jak ma suchy kaszel, podaję flixitide  i też mu przechodzi. Czy to może być astma, czy może raczej alergia?

Szanowna Pani,

Na wstępie podkreślę, że na podstawie informacji przedstawionych w pytaniu nie można jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną dolegliwości syna. Napewno fakt, iż u pozostałych dzieci rozpoznano astmę oskrzelową jest nie bez znaczenia dla lekarza prowadzącego diagnostykę powyższych dolegliwości.

Występowanie astmy u członków rodziny zwiększa ryzyko zachorowania, jednak o nim nie przesądza. Ważne jest uwzględnienie tego faktu w diagnostyce różnicowej.

Odnośnie pytania czy może być to astma czy alergia odpowiem, że jedno nie wyklucza drugiego. Wyróżniamy astmę tzw.atopową(alergiczną) oraz nieatopową (niealergiczną). Upraszczając można powiedzieć, że w  wywoływaniu objawów tej pierwszej duże znaczenie mają alergeny, na które nadwrażliwość stwierdzono u danej osoby, w drugiej nadwrażliwość na alergeny zwykle nie występuje, a objawy występują po znacznym wysiłku fizycznym, pod wpływem silnych emocji, zmian temperatur etc.

Podsumowując, w celu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości Pani syna, należy udać się do lekarza, który zbierze dokładny wywiad (w którym powinien powziąć informację o chorobie pozostałych dzieci), przeprowzdzi badanie oraz skieruje na badania dodatkowe.

Pozdrawiam serdecznie.