Swędzenie całego ciała a nerwica u 61-latka

Chciałabym zapytać czym może być spowodowane swędzenie całego ciała - ,,wyrywkowo,,. Raz zaswędzi w jednym miejscu po chwili w następnym i tak ciągle. Nie ma przy tym zmian skórnych. Jest to bardzo uciążliwe. Czy to może być na tle nerwowym, czy może wiąże się z jakąś chorobą wewnętrznych narządów? Jak sobie pomóc? Nie wiem czy ma to znaczenie, ale pytam w imieniu mężczyzny po 60 roku życia.

Swiad bez zmian skornych moze byc zwiazany z wieksza nadpobudliwoscia nerwowa, ale moze byc zwiazany z chorobami wewnetrznymi, jak cukrzyca, choroby tarczycy, nerek, i watroby. Warto poradzic sie w tej sprawie dermatologa lub internisty.