Swędzenie odbytu a hemoroidy

Dzień dobry, mam dziwne objawy w okolicach odbytu, a mianowicie odczuwam duże swędzenie, ból przy oddalaniu i mam wrażenie, że mi tam jakby coś "wystawało na zewnątrz".. czy mogą to być hemeroidy? i czy można ew. z nimi jakoś walczyć na własną rękę bez wizyty u lekarza.. staramy się z mężem o pierwsze dziecko i chciałabym się upewnić i ew. zacząć leczyć jeśli to mogły by być hemoroidy. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam Kasia 25 lat

Lek. Tomasz Budlewski

Tak, mogą to być hemoroidy. Proponuję udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i zalecić odpowiednie postępowanie.