Świąd zwiastujący chorobę nowotworową

Witam jak to jest ze swiadem zwiastujacym chorobe nowotworowa?? czytalem ze swiad moze poprzedzac rozpoznanie choroby nawet 4 lata wstecz czy to prawda??

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, Świąd jest objawem bardzo niespecyficznym i nie można na jego podstawie rozpoznać choroby nowotworowej - pomimo, iż świąd obserwuje się w wielu chorobach nowotworowych, to występuje też znacznie częściej w wielu 'łagodnych' chorobach. Przyczynami mogą być: choroby alergiczne, choroby nerek, wątroby, ukł. krwiotwórczego, zaburzenia endokrynologiczne, metaboliczne, neurologiczne, psychiatryczne, może być też spowodowany przyjmowanymi lekami.
Uporczywy i uogólniony świąd bez widocznych zmian skórnych może poprzedzać wystąpienie choroby nowotworowej - w tej sytuacji wskazany jest kontakt z lekarzem i wykonanie podstawowych badań (morfologia krwi, RTG klatki piersiowej, USG brzucha).