Świerzbiące białe plamki pojawiające się wieczorem

Witam, mam problem ze swędzącymi białymi plamkami na dłoniach. Plamki te wyglądają jak po ugryzieniu komara. Biały punkt i zaczerwienienie wokół tego miejsca. Najpierw swędzi, robi się biały punkt i po kilkakrotnym potarciu tego miejsca pojawia się zaczerwienienie. Czasem myślę, że za mocno potarłam to miejsce lub zadrapałam się i zostaje mi taki ślad. Plamki te przyjmują różną wielkość, raz przybierają różny kształt kropki, raz kreski - wyróżnia się to na dłoniach. Plamki te pojawiają się na wewnętrznej i zewnętrznej stronie dłoni, a czasem nawet z boku dłoni obok małego palca. Mam łuszczycę, ale jest ona w bardzo małym stopniu. (Występuje na łokciach, plecach - bliżej karku i na brzuchu.) Objawy te pojawiły się ponad miesiąc temu - końcem grudnia. Nie dokuczają mi one w ciągu dnia - występują tylko wieczorem.

Jeszcze 1 informacja: w grudniu na początku miesiąca byłam u prywatnego dermatologa i zaproponował mi naświetlanie promieniami UVB wykorzystywane w fototerapii. Miałam zleconych 30 zabiegów, wzięłam może 5, nie więcej. Czy przerwanie tych naświetleń mogło mieć jakiś wpływ lub stać się bodźcem do tego, że teraz na dłoniach mam takie objawy opisane wyżej? W pierwszej chwili pomyślałam, że to jest właśnie od tego lub przez to że przestałam/przerwałam naświetlania. Czy jest to możliwe? Co stosować w takim wypadku? Napady swędzenia po kilku minutach przechodzą i białe punkciki znikają. Co Pani Doktor poleca?

Witam serdecznie!

W tym przypadku aby postawić rozpoznanie konieczne jest w pierwszej kolejności obejrzenie zmian. Opis może wskazywać na kontaktowe zmiany skórne, jednak bez możliwości badania fizykalnego nie da się tego stwierdzić, a tym samym zalecić leczenia. Raczej mało prawdopodobne, aby zmiany miały związek ze stosowanym naświetlanie, natomiast warto się zastanowić czy w ostatnim czasie nie został wprowadzony nowy produkt - kosmetyk, środek czystości, mniej prawdopodobne, aby zmiany były związane z dietą.

Niezbędna jest wizyta u dermatologa, najlepiej tego który zajmuje się również leczeniem łuszczycy i który zalecił naświetlania.

Pozdrawiam