Szczepienie przeciw wściekliźnie a starania o dziecko

Witam serdecznie! Dziś mam 9. dzień cyklu, cykle trwają 25-27 dni. Owulacja - mierzona testami owulacyjnymi - ma miejsce 11-12 dnia cyklu.Staramy się z mężem o dziecko. Mam pytanie natury "technicznej". Czy jeśli część (nie cała) spermy z jednego wytrysku wypływa ze mnie - po stosunku - to czy oznacza to, że nie ma możliwości poczęcia się dziecka? (Ew. czy te szanse są zmniejszone?) Ponadto niestety ugryzł mnie pies i prawdopodobnie będę szczepiona na wściekliznę. Czy to szczepienie jest niebezpieczne dla dziecka - gdybym była w ciąży? Czy może należy odczekać, aż zakończę szczepienie - lub dłużej - i dopiero wtedy starać się dalej o dziecko? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o wypływ spermy z pochwy po stosunku to nie utrudnia on w żaden sposób zajścia w ciążę, nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeśli chodzi o szczepienie przeciwko wściekliźnie to co prawda w przypadku gdyby już była Pani w ciąży a została pogryziona przez podejrzanego psa to nie byłoby to przeciwwskazanie do szczepienia (gdyż poważniejsze są konsekwencje zachorowania na wściekliznę niż ewentualne konsekwencje dla płodu), natomiast jeśli jeszcze nie jest Pani w ciąży to do czasu zakończenia szczepienia profilaktycznie proszę poczekać z zajściem w ciążę, a dla pełnego bezpieczeństwa odłożyć ją jeszcze o miesiąc od zakończenia szczepienia. Pozdrawiam!