Terapia antybiotykowa - czy mogę po niej wyjechać do sanatorium?

Mam 58 lat. Po kilku miesiącach od ukąszenia pojawił się na nodze rumień. Badania krwi potwierdziły boreliozę - IgM 180, IgG 18. Rozpoczęłam kurację antybiotykiem - 4 tygodnie. Spodziewam się skierowania do sanatorium. Opinie lekarzy są różne: wg niektórych nie ma to znaczenia, w jakiej fazie leczenia jestem, inni zalecają, by odczekać do końca antybiotyku. Od 18 lat, po złamaniu szyjki kości udowej, jestem na rencie. Bardzo zależy mi, by z powodu boreliozy nie przepadł mi turnus rehabilitacyjny w Busku-Zdroju. Głównymi zabiegami są kąpiele wannowe w siarce, po których zawsze odczuwam poprawę. Proszę serdecznie o wskazania, czy i kiedy mogę wyjechać? W jakim czasie po kuracji antybiotykowej należy zrobić badania kontrolne?

Pozdrawiam i dziękuję.

Witam serdecznie,

Leczenie boreliozy nie stanowi przeciwwskazania do wyjazdu do sanatorium, ani do odbywania zaleconych zabiegów. Co do badań kontrolnych, to po mniej więcej 3-4 tygodniach od zakończenia leczenia warto wykonać badania w kierunku obecności bakterii w organizmie, czyli badania Western blot lub PCR. Badania serologiczne (przeciwciała) nie mają wartości diagnostycznej w monitorowaniu efektów leczenia, więc nie warto ich wykonywać. W razie wątpliwości zalecam kontakt z lekarzem.

Pozdrawiam