Toksoplazmoza a poronienie

Witam. Poroniłam w 9 tygodniu ciąży (puste jajo płodowe). Podobno to często się zdarza, niemniej lekarz stwierdził, że moje wyniki toxo nie są zbyt dobre i być może dlatego zarodek się nie rozwijał. W związku z tym mam pytanie, czy moje wyniki rzeczywiście są aż takie złe? IgG 18 IU/ml (negatywny < 4, watpliwy 4-8, pozytywny >8), IgM 0,07 index (negatywny <0,55, wątpliwy - 0,56 - 0,64, pozytywny > 0,64). Co powinnam z tym dalej zrobić, żeby z kolejną ciążą tak samo się nie skończyło?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Na podstawie Pani wyników można stwierdzić przebyte wcześniej, przed ciążą zakażenie toksoplazmozą. Poziom IgG śwadczy bowiem o przebytym zakażeniu, poziom IgM zaś o zakażeniu świeżym. Zakażenie przebyte przed ciąża zapewnia trwałą odporność, a w związku z tym brak zagrożenia dla płodu. Jako że nie stwierdzono u Pani świeżego zakażenia, najprawdopodobniej przyczyna poronienia była inna.