Toksoplazmoza - niejasne wyniki

Witam.Jestem aktualnie w 14 tygodniu ciąży. Toksoplazmozę mam wykryto w 6 tygodniu - wyniki z 6 tygodnia: IgM - 2,2 (norma 0,5), IgG - 8,1 (norma 3), awidnośc toxo g 60,2 (ponad 60 wysoka awidnoś, poniżej 50 niska, 50-59 graniczna). Badania po 3 tygodniach IgM - 2,56, IgG - 6,9 , badania po 3 tygodniach: IgM - 2,2, IgG - 7,6. Poza tym badania TORCH Igm (robione na wniosek lekarza, by wykluczyć zakłamane dodatnie wyniki IgM) wykazało wynik GRANICZNY (ani pozytywny, ani negatywny, ani silnie pozytywny). Nadmieniam, że wyniki wykonywane były w jednym laboratorium - Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Biorę od 10 tygodnia ciąży lek - tydzień 3*3 - odkąd dostałam wyniki z TORCH-u - 2 razy dziennie po 3 ml. Moja doktor mówi, że to raczej stare zakażenie - i nie ma się czym martwi, lecz antybiotyk na razie przyjmuję - z przerwami - awidność i TORCH o tym świadczy, lecz te wysokie miano IgM - zakłamane? Proszę o Pańską opinię.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Na podstawie przedstawionych wyników badań można stwierdzić z dość dużym prawdopodobieństwem, że do zakażenia Toxoplazma gondi u Pani doszło przed okresem ciąży. Świadczy o tym wysoki poziom awidności przeciwciał IgG. Przeciwciała IgM są co prawda markerem świeżej infekcji, ale ich wysokie miano może utrzymywać się nawet po roku od jej rozpoczęcia. W związku z tą niejedoznacznością testów serologicznych lekarz podjął słuszna decyzję o rozpoczęciu antybotykoterapii. Korzyści jej zastosowania są dużo większe niż ewentualne skutki negatywne dla płodu.