Toxoplazmoza - czy na nią choruję?

Witam. Wykonałam badania na toxoplazmozę. Jestem w długoletnim związku, w niedługim czasie chciałabym zajść w ciążę i zaczynam się do tego przygotowywać. Z tego względu zdecydowałam się sprawdzić, czy nie jestem chora na toxoplazmozę. Przeczytałam, że toxoplazmoza w ciąży jest bardzo niebezpieczna i stanowi zagrożenie dla płodu. Mam pytanie: czy mój wynik badań na toxoplazmozę jest dobry? Przeciwciała w kl.Igm 0,221 <0,8 ujemny 0,8-<1,0 niejednoznaczny >1,0 dodatni. Proszę o odpowiedź czy jestem chora na toxoplazmozę i powinnam zacząć się martwić? Jestem też ciekawa czy muszę powtarzać badanie na toxoplazmozę i jeśli tak, to w jakich odstępach czasu. I co jeśli mam toxoplazmozę, a zajdę w ciążę? Jak będzie wyglądało leczenie toxoplazmozy w ciąży? Martwię się, że mój wynik jest zły i pokrzyżuje moje plany związane z ciążą. Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Ujemne przeciwciała w klasie IgG oznaczają, że nie przebyła Pani zakażenia tym pasożytem w przeszłości. Aby móc ocenić czy jest Pani aktualnie w fazie świeżego zakażenia, należałoby oznaczyć poziom IgM. Inwazja tego pasożyta jest niebezpieczna dla płodu. Dlatego też w czasie ciąży należy unikać obróbki i spożywania surowego mięsa.