Trudności z zajściem w ciążę a kwas foliowy

Witam mam na imie Anita i mam 29lat. Mam juz jedno dziecko ale od ponad 8 lat nie zaszlam jeszcze w ciaze. Mam 162cm a waze okolo 78kg. dobrze sie odzywiam i nie pracuje ciezko. Nigdy nie stosowalam zadnej antykoncepcji ani zadnych tabletek. Prosze doradzic mi co mam robic dalej. Slyszalam zeby stosowac kwas foliowy czy to prawda i czy naprawde by to pomoglo. Prosze o pomoc. Dziekuje.

Kwas foliowy powinno się zacząć stosować około 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę - jednak nie należy go traktować jako środka, który sam w sobie może pobudzić płodność. Oczywiście powinna Pani swoje problemy koniecznie przedyskutować z ginekologiem, ale jako dietetyk sugerowałabym Pani redukcję nadmiarowej masy ciała - znacząca nadwaga i otyłość zaburza płodność i wiele kobiet ma w wyniku tego problemy z poczęciem. Jeżeli uda się Pani zrzucić około 10-15 kg nie tylko zwiększy Pani szansę na poczęcie, ale także na zdrowy przebieg ciąży i urodzenie zdrowszego, nie obciążonego problemami z masą ciała dziecka.