Trudności z zajściem w ciążę u 43-latki

Witam, mam 43 lata i od 3 lat staram się o dziecko. W listopadzie ubiegłego roku udało mi się z ciążą, ale w 8 tygodniu poroniłam ( obrzęk kosmówki ), wyłyżeczkowano mnie. Od tego czasu zmieniła się miesiączka tzn. poprzedzają ją plamienia. Ostatnio trwało to prawie 5 dni, niewielkie, ale uciążliwe. Potem nastąpił normalny okres. Lekarz do którego chodzę jest powściągliwy, uważa że w moim wieku faszerowanie tabletkami jest zbyteczne. Nie mam dolegliwości. Chcę zajść w ciążę, skąd te trudności?

Aleksander Ropielewski

Podstawową przyczyną jest Pani wiek. Organizm kobiety fizjologicznie nie jest przystosowany do ciąży w takim wieku i należy podejść do tego z pokorą. Wynika to z procesu starzenia komórek jajowych i zmian hormonalnych.