Twarde piersi u nastolatki - czy to może być rak?

Witam, mam 17 lat. Odkąd zaczęły mi rosnąć piersi (od 11 roku życia) są one twarde. Kiedy je dotykam czuję coś twardego, i w jednej i w drugiej. Szczególnie twarde są przed okresem, jednak po jego skończeniu, również takie są. Boję się, że może to być rak obu piersi. Proszę o jak najszybszą odpowiedź, gdyż się denerwuję.

17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Podczas okresu dojrzewania piersi ulegają ciągłym przemianom. W młodym wieku pierś zbudowana jest głównie z tkanki gruczołowej a co za tym idzie jest niejednolita i mogą występować w niej zgrubienia. W większości przypadków nie ma powodu do niepokoju. Dla własnego spokoju, jeśli problem trwa już tyle lat, powinna Pani skonsultować się z lekarzem. Warto nadmienić, iż rak piersi w wieku nastoletnim praktycznie nie występuje.