Guzek w piersi u nastolatki - czy to rak?

Witam, niedawno wykryłam guzek w prawej piersi, nie zauważyłam jednak innych dolegliwości w związku z rakiem piersi. Dodam że skończę w październiku 15 lat i nie miałam miesiączki od lutego. Proszę o pomoc, bardzo się boję! Co powinnam zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Rak piersi w tak młodym wieku praktycznie nie występuje. W fazie rozwoju i formowania piersi bardzo często powstają zmiany, które są wyczuwalne w samobadaniu, lecz są zazwyczaj niegroźne. Mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Okres często bywa nieregularny w pierwszych latach miesiączkowania. Jeśli wykluczymy ciążę, niepokój może wzbudzić brak miesiączki powyżej trzech miesięcy. W sprawie braku okresu oraz zmian w piersi warto skonsultować się ze specjalistą ginekologiem.