Uciążliwe ssanie w żołądku a nerwica lękowa

Witam serdecznie od miesiąca mam uciążliwe ssanie w żołądku. Jem 5 razy dziennie i mimo tego żołądek mnie tak bardzo ssie iż odczuwam wielki dyskomfort w jamie brzusznej. Zrobiłam gastroskopie i wyszła mi tylko nadżerka, test na helicobacter ujemny, usg jamy brzusznej ok , badanie krwi ok.. Czy to może być na tle nerwowym? Od 10 lat leczę się na nerwicę lekową.

Witam,

bardzo dobrze, że zrobiła Pani odpowiednie badania. Pani objaw może mieć związek z zaburzeniami nerwicowymi. Zachęcam Panią do skorzystania, przy leczeniu farmakologicznym, z psychoterapii. To zapewne będzie pomocne w poradzeniu sobie z objawami.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Szanowna Pani, przez ostatnie 10 lat zjadła Pani z pewnością mnóstwo leków, które nie pozostają bez wpływu na pani zdrowie. Objawy, które Pani nazywa "nerwicą lękową" pojawiły się u Pani wcześnie i najprawdopodobniej mają one podłoże systemowe, rodzinne. "Nerwica lękowa" nie jest to profesjonalną diagnozą, choć często psychiatrzy posługują takim nazewnictwem, które jest bardzo nieprecyzyjne. Ważne jednak, że te tzw. "nerwicę" skutecznie leczy się za pomocą psychoterapii, bez konieczności przyjmowania leków, które dodatkowo niszczą żołądek. Problemy związane z żołądkiem mają charakter psychosomatyczny i nie ma co dłużej zwlekać, tylko zapisać się do psychoterapeuty (najlepiej do psychosomatoterapeuty), który zajmie się fachowo problemami pani duszy i ciała. Bardzo dobre efekty w leczeniu zaburzeń lękowych dają metody związane z pracą z ciałem, pracą z oddechem. Listę profesjonalnych psychoterapeutów wg miejsca pani zamieszkania może Pani znaleźć na stronie: http://www.pocieszka.pl/.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,
Kamil Tarnawski