Ucisk w lewej górnej części klatki piersiowej

Od kilku dni odczuwam ból, raczej ucisk w lewej górnej części klatki piersiowej, promieniujący na lewą łopatkę, pod szyję z lewej strony. Jakiś miesiąc temu miałem podobny ból z lewej strony pod żebrami, jakbym upadł i zbił sobie żebra. Kiedyś zbiłem, więc porównuję do tego bólu. Nie wiem czy to ze sobą się łączy? Mam wrażenie, że kiedy siedzę czy stoję ból się przemieszcza. Pieczenie, ucisk - tak to mogę określić. Co powinienem zrobić? Wiem, pójść do lekarza, ale czy powinienem mieć obawy jakieś konkretne?

Pozdrawiam

Witam!

Dolegliwości, które Pan opisuje są nietypowe dla konkretnego zespołu chorobowego. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w klatce piersiowej w pierwszej kolejności należy wykluczyć choroby serca - najczęściej chorobę niedokrwienną i ostre zespoły wieńcowe. typowe dolegliwości to piekący, tępy ból zamostkowy promieniujący do żuchwy oraz barku lewego. W przypadku stabilnego dusznicy bolesnej ból ustępuje po zażyciu nitrogliceryny. Ból w klatce piersiowej może być przejawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Objawy mogą by podobne do występujących przy chorobie niedokrwiennej serca - gniotący ból w okolicy zamostkowej. Często towarzyszy mu zgaga. Charakterystyczne jest to, że dolegliwości są skorelowane z zażywaniem posiłków. Do innych przyczyn dolegliwości należą choroby płuc, schorzenia struktur kostno-mięśniowych, a także dolegliwości nerwicowe. Dla dolegliwości nerwicowych charakterystyczne są dolegliwości, które pojawiają się/nasilają się w sytuacjach stresowych. Często zmieniają swoją lokalizację i występują mimo prawidłowych wyników badań. Proponuję udać się do lekarza, który uzupełni wywiad dopytując o cechy charakterystyczne dla konkretnych dolegliwości i ukierunkuje diagnostykę. W razie potrzeby zostaną wykonane badania dodatkowe - laboratoryjne, bądź obrazowe - EKG. Pozdrawiam serdecznie