Uderzenia gorąca, kołatanie serca i problemy ze snem

Witam właściwie mój problem trwa od kilku lat nagłe uderzenia gorącca kołatanie serca uczucie ze zaraz zemdleje a teraz nasilają się problemy ze snem .Porobiłam podstawowe badania krwi tarczycy itd byłam nawet u kardiologa i zdrowa jak ryba a problem nadal jest,odwiedziłam też psychiatre ku mojemu zdziwieniu usłyszałam depresja od marca przyjmuje nexspram i trittico jednak jestem w trakcie ich odstawiania ponieważ nie zgadzam się z tą diagnozą proszę o opinię

Dr n. med. MaĹgorzata Ĺťach-Muzolf

Można nie zgadzać się z opinią psychiatry ale czy nastąpiła poprawa po zastosowanym leczeniu??. Jeśli nie ustalono przyczyny somatycznej zgłaszanych objawów może ich źródło tkwi w zaburzeniach lękowo-depresyjnych???.
Doradzam szczerą rozmowę zarówno z psychiatrą jak i lekarzem POZ.
Pozdrawiam.
M. Muzolf

Witam,

na podstawie opisanych przez Panią objawów wydaje mi się, że cierpi Pani na problemy związane z lękiem, które w ciągu dnia powodują napady paniki (uderzenia gorąca, kołatanie serca, wrażenie mdlenia), zaś w nocy powodują problemy ze snem. Jeśli do tego występuje u Pani obniżony nastrój czy pesymistyczne nastawienie można mówić o zaburzeniach depresyjno-lękowych mieszanych albo współwystępowaniu depresji i lęku napadowego bądź stanów lękowych (a nie tylko depresji).

Co do leków, to nexspram działa przeciwdepresyjnie oraz obniża poziom lęku. Trittico ma działanie podobne, choć słabsze, ale za to pozwala wyregulować sen czy apetyt.

Jeśli nie czuje się Pani dobrze z diagnozą, to proponuję wizytę u innego lekarza zanim odstawi Pani leki. Dobrym pomysłem będzie też rozważenie psychoterapii, najlepiej w podejściu poznawczo-behawioralnym - to podejście daje najlepsze efekty zarówno w leczeniu depresji, jak i lęku napadowego.

Pozdrawiam!

Witam,
takie objawy są raczej wskażnikiem pobudzenia,które być może ma swoje powody w sytuacjach życiowych,ale wyrażanie emocji z jakiegoś powodu jest blokowane.Porozmawiaj z psychiatrą i nie odkładaj samowolnie leków,bo wazne,żeby emocje trochę wyciszyć.Polecam też wizytę u terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie.