Uporczywe, powracające i bolesne skurcze stóp w nocy

Czy uporczywe, bardzo bolesne i powracające nocne skurcze stóp i łydek, oraz ogólne odczucie obolałych mięśni całego ciała może mieć związek z zaburzeniami pracy tarczycy? Jakie mogą być inne tego przyczyny. Dodam, że nie piję kawy ani herbaty, nie uprawiam wyczynowo sportu, mój tryb pracy nie jest typowym siedzącym typem pracy. Gdzie szukać pomocy? U jakiego specjalisty?Jakie ewentualne badania?

Szanowna Pani,

Na początek proponowałbym Pani oznaczenie steżęnia potasu, magnezu i wapnia we krwi. Przyczyną Pani dolegliwości mogą być zaburzenia elektrolitowe. Z uwagi na bóle mięśniowe warto oznaczyć również mioglobinę lub kinazę kreatynową. Jeśli obawia się Pani, że Pani tarczyca funkcjonuje nieprawidłowo, warto przesiewoeo oznaczyć TSH we krwi,a w razie nieprawidłowości poszerzyć diagnostykę. Warto, aby wybrała się Pani na początek do dobrego specjalisty chorób wewnętrznych, który dokładnie Panią zbada i określi jakie dodatkowe badania są niezbędne do ustalenia przyczyny Pani dolegliwości. Ważny jest również wywiad lekarski (czy przyjmuje Pani jekieś leki, suplementy itd.),w tym choroby występujące w Pani rodzinie. Proszę wykonać powyższe badania i skontaktować się ze swoim lekarzem.Badania z krwi proszę wykonać rano na czczo.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz